Skip to main content

Na Soušskou přehradu

Itinerář

Kořenov, žel. st. - Horní Polubný (1,5 km) - Nýčovy domky (3 km) - Souš (5 km) - hráz údolní nádrže Souš (5,5 km) - Souš (6 km) - vodopády Černé Desné (8 km) - Desná (10,5 km) - Dolní Polubný, žel. st. (11 km)

Trasa

Putování začínáme na železniční stanici v Kořenově, odkud se vydáme po zelené turistické značce po silnici přes železniční přejezd a pak po cestě mezi chalupami vzhůru do sedla mezi Vlašským a Příchovickým hřebenem, kde leží obec Horní Polubný (780 m n.m.).

Pokračujeme po zelené značce pár kroků po silnici sněrem k Souši, pak uhýbáme vpravo po zpevněné komunikaci do polubenských luk. Po louce sestupujeme a pak mírně stoupáme do horské osady Nýčovy domky. Pohodlně jdeme po pevné komunikaci přes návrší a pak sestupujeme do osady Souš. Chceme-li se podívat k Soušské přehradě, pak pokračujeme beze značky po silnici až k hrázi.

Vracíme se k rozcestí značených cest a volíme cestu směřující do údolí Černé Desné. Údolí je nejprve bezlesé, brzy se ale ponoříme mezi stromy, po pravé ruce utíká Černá Desná, která místy tvoří vodopády a slapy. Po pár krocích stojíme na silničce v osadě Sedmidomky a stále po červené značce pokračujeme k podniku Sklář v Desné.

Od Skláře na křižovatce silnic jdeme vlevo vzhůru po silnici do zatáčky a po vedlejší komunikaci vpravo k železniční stanici Dolní Polubný.

Zajímavá místa na cestě

Horní Polubný - dominantou jinak rozptýlené horské obce je jednolodní kostel sv. Jana Křtitele z let 1789-1792, u kostela stojí socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1824, vlevo u silnice na Jizerku můžeme vidět nedokončenou stavbu větrného mlýna z roku 1830. Ve středu obce roste chráněný klen, jehož stáří je odhadováno na 350 let.

Soušská přehrada - na Černé Desné byla vybudována ve stejných letech jako údolní nádrž na Bílé Desné (1912 - 1915), v obou případech bylo využito sypané hráze, jen Soušské dílo bylo ještě o něco mohutnější - hráz dosahuje výšky 21 m nad terénem a je dlouhá 364 m, voda zaplavuje 364 hektary.

  • Vytvořeno dne .
  • Přečteno: 1760