Skip to main content

Železniční společnost Tanvald, obecně prospěšná společnost

O společnosti

V roce 2003 byla občanským sdružením Vědeckotechnická společnost při železniční stanici Tanvald (dnes Zubačka, z. s.) založena obecně prospěšná společnost: Železniční společnost Tanvald.

Posláním Železniční společnosti Tanvald, o.p.s. je záchrana a ochrana unikátního ozubnicového traťového úseku Tanvald – Desná – Kořenov – Harrachov, kulturního dědictví regionu. Cílem společnosti je obnova historických lokomotiv i železničních vozidel a prostřednictvím nostalgických jízd historických souprav vytvořit unikátní turistickou nabídku zpřístupňující tuto kulturní památku veřejnosti.

Jen málokterá železnice se může pyšnit tolika nej jako jizerskohorsko-krkonošská železniční trať Tanvald - Harrachov. Zajímavá je nejen unikátním stavebním provedením, ale také svojí bohatou historií. Stala se pravidelným cílem cest pro obdivovatele železnice a technických památek z celé Evropy. Již v roce 1992 byla Ministerstvem kultury ČR prohlášena za kulturní památku.

Přesto však zůstávala na okraji zájmu jejího provozovatele a rychle chátrala. V lednu 1987 došlo pod velkým náporem sněhu k prolomení střechy kamenné rotundy v Kořenově. Její torzo zde můžete spatřit dodnes. Na podzim 1992 byly sneseny raritní ozubnicové výhybky v dopravně Dolní Polubný, o čtyři roky později pak sešrotovány. V roce 2000 se zřítila střecha a následně podmáčená boční zeď na objektu "malé topírny" - dílny v Kořenově. Tím ozubnicové lokomotivy přišly o své poslední zázemí a musejí být deponovány pod širým nebem v Tanvaldu.

S upřímnou snahou s tímto skoro apokalyptickým stavem něco udělat vznikla nezisková organizace Železniční společnost Tanvald, o. p. s.

Hlavní cíle

  • Popularizace ozubnicové trati Tanvald - Kořenov - Harrachov na veřejnosti.
  • Provozování a rozšiřování železničního muzea v prostoru železniční stanice Kořenov, které návštěvníky seznamuje s historií ozubnicové trati Tanvald - Kořenov - Harrachov a okolím.
  • Vybudování naučné stezky "Krajem kořenovské zubačky". Ta by měla vést z Tanvaldu do Harrachova - podél ozubnicové dráhy a seznamovat návštěvníky s historií tratě a zajímavými místy podél ní.
  • Organizování "pravidelných" nostalgických vlaků s historickými kolejovými vozidly na ozubnicové trati Tanvald - Kořenov a v okolí.
  • Obnova areálu lokomotivního depa v železniční stanici Kořenov. Oprava bývalé výtopny, dílny, vodárny a točny. Tyto budovy by se opět měly stát zázemím pro ozubnicové a jiné historické lokomotivy a vozidla.
  • Zahájení provozu turistických vlaků – historických souprav na železniční trati z Kořenova do Szklarske Poręby.

Budeme rádi, když naši činnost jakkoliv podpoříte!

Kontakty

Železniční společnost Tanvald, obecně prospěšná společnost
Je zapsána v rejstříku obecně prospěšných společností vedeném u Krajského soudu v Ústí nad Labem - v oddílu 0, vložce číslo 131

Adresa
Krkonošská 256
468 41 Tanvald


254 74 481

DIČ
CZ 254 74 481

Bankovní spojení
Česká spořitelna, číslo účtu: 2222156309/0800
Fio banka, číslo účtu: 2501843160/2010 (transparentní účet na opravy historických vozidel)

Internetová adresa
www.zubacka.cz

Emailová adresa
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Ředitel
Ing. Petr Prokeš

Správní rada
Karel Hanuš, předseda
Petr Möller, člen
Josef Kurfiřt, člen

Dozorčí rada
Petr Polák, předseda
Jaroslav Kořínek, člen
Luboš Marek, člen

  • Vytvořeno dne .
  • Přečteno: 16308