Skip to main content

K památnému balvanu

V zadní části Desné I je vodou z protržené přehrady v roce 1916 přivalený balvan. Je na něm tabulka s vyčíslenými škodami. Katastrofa si vyžádala 62 lidských životů. Památník v podobě torza na Bílé Desné leží u obce Desná v nadmořské výšce 806 m.n.m. Přehrada se protrhla po deseti měsících uplynulých od kolaudace. Při vyšetřování příčin byly všichni obvinění propuštěni. Přišlo se na skutečnost, že bylo špatně vybrané geologické podloží, na kterém nemohla sypaná hráz obstát. Peníze jako odškodné byly po skončení I. světové války použity k výstavbě a opravě hlavně průmyslových objektů.

Dnes jsou zde na řece k vidění kaskády stupňů vybudované později na místo nové přehrady k zbrždění rychle protékající vody. Zajímavá je též procházka na přehradu Souš na Černé Desné. Ta v minulosti sloužila i k rekreačním účelům, nyní je zde úpravna pitné vody a zásobovací nádrž. Jde o ochranné vodárenské pásmo I. stupně. Obě přehrady dohromady měly sloužit jednak k zachycení povodňové vody, za druhé k pohonu nové hydroelektrárny v Tanvaldě. Ta byla rovněž zcela zničena vodou z přehrady na Bílé Desné.

Trasa

Na cestu se vydáme od nádraží v Desné. Vyjdeme před nádražní budovu, přejdeme most přes Bílou Desnou a na křižovatce u kina odbočíme doleva. Po této silnici budeme pokračovat asi tak čtvrt hodinky až dorazíme k balvanu, nad kterým se hrbí smuteční vrby.

  • Vytvořeno dne .
  • Přečteno: 1654