Skip to main content

Rekapitulace roku 2021 a co nás čeká v roce 2022

Pojďme se společně ohlédnout za rokem 2021. Bohužel ani Zubačce se nevyhnula různá protiepidemická opatření, ale snažili jsme se, co jsme jen mohli, abychom se potkali na našich akcích v Kořenově a měli pro Vás připravený vždy zajímavý a pěkný program.

Zahájení sezóny na Zubačce na začátku června, jsme museli zrušit, ale sezónu 2021 jsme zahájily ještě v témže měsíci a to poslední červnovou sobotu, kdy na ozubnicovou trať vyrazila lokomotiva T 426.003 s vozy Balm a Singrovkou M 240.056, mezi Kořenovem a Harrachovem se proháněla parní lokomotiva 310.0134 přezdívaná Kafemlejnek, či místními přezdívaná „Babička“. V půlce července jsme na zubačce pořádali pohádkový den, kde si především děti přišli na své a mohli soutěžit v pohádkových kostýmech o krásné ceny. Na modelové akci na začátku srpna oslavily Rakušanky T 426.0 své 60.výročí. Obě lokomotivy byly nasazeny na zvláštní vlaky, Rakušanka T 426.003 zajišťovala provoz mezi Kořenovem a Tanvaldem. Jednička - T 426.001 jela na pěti párech vlaků z Kořenova do Harrachova a zpět. Ten den byl zajímavý ještě tím, že na dalších dvou párech vlaků mezi Kořenovem a Harrachovem vyjel i Hurvínek M 131.1541 a uvnitř Výtopny se uskutečnila, výstava modelů různých měřítek. V srpnu se konala v Kořenově další velká akce a to již tradiční borůvková. Téměř všechny dobroty z borůvek, včetně oblíbených borůvkových knedlíků, nemohly chybět. I tato jízda byla ozvláštněna o další zajímavý stroj, který se podíval na Zubačku, a tím se stala lokomotiva 751.149 Správy Ústecké Dráhy (SUD), která vozila zvláštní vlaky z Kořenova do Harrachova a zpět. Závěr sezóny na konci září jsme věnovali již opět tradičně pochutinám z brambor.

Na všechny naše jízdy se dalo vyrazit tradičně historickou tramvají spolku BOVERACLUB a historickým autobusem. Historické tramvaje vyjížděli v den konání akce z Liberce do Jablonce n.N., celkem na pěti párech spojů. Přičemž u prvního tramvajového spoje z Liberce do Jablonce byl zajištěn přestup na zastávce Liberecká na historický autobus, kterým se pokračovalo dále do Tanvaldu, nebo přímo do Kořenova. Historický autobus pak pendloval mezi stanicí Kořenov a osadou Jizerka / Příchovicemi.

Chceme poděkovat všem partnerům, Mikroregionu Tanvaldsko, Libereckému kraji, městům a obcím, spolkům a společnostem, kteří nás v roce 2021 podpořili. Moc si této pomoci vážíme a děkujeme za ni.

Jmenovitě si naše poděkování zaslouží: Mikroregion Tanvaldsko, Liberecký kraj, Metransrail, České dráhy, Boveraclub, KolejKlub, BusLine, Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce n.N. a.s., Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, pivovar Konrád, SUD (Správa Ústecké dráhy), PUŠ s.r.o., ARRIVA vlaky.

A s čím přijdeme do roku 2022?

Na rok 2022 připravujeme šest velkých akcí na Zubačce s doprovodným programem a pokud situace dovolí na začátku prosince opět i svařák. Sezónu zahájíme v sobotu 4. června 2022. Jízdy mezi Tanvaldem a Kořenovem obohatíme o další vlaky z Kořenova a Harrachova. Největší akcí roku 2022 se stanou oslavy 120 let Zubačky, tato akce proběhne o víkendu 2. a 3. července 2022. Na akci budou nasazena historická vozidla včetně parní lokomotivy, která by měla vyrazit z Liberce, v jednání jsou i historické vlaky z Kořenova do Szklarske Poreby. Více informací o této akci pak přineseme během roku 2022. Následovat budou naše tradiční akce s programy: 23. července - Pohádková sobota na Zubačce, 6. srpna – Modelářská sobota, 20. srpna – Borůvková parní sobota, 24. září – Bramborové ukončení sezóny. Srpnové jízdy ozvláštníme o vložené vlaky mezi Kořenovem a Harrachovem, na modelové se do Harrachova sveze dieselová lokomotiva a na borůvkové pak parní mašinka 310.0134.

Všechny jízdy zvláštních vlaků budou doplněny o bohatý program ve stanici Kořenov, který se snažíme připravovat tématicky: například pohádkový den. Připraveno bude občerstvení a stánkový prodej na peronu stanice. Pro děti plánujeme divadelní představení v našem promítacím sále. Nebude scházet spoj historickou tramvají, který pojede z Liberce do Vratislavic, kde bude přestup na historický autobus směr Tanvald a Kořenov. Autobus pak zavítá tradičně na Jizerku a na Příchovice.

V roce 2023 je na trati Tanvald – Kořenov plánovaná velká výluka, kdy by mělo dojít k rekonstrukci kolejí včetně ozubnice a proto nad tímto rokem prozatím co se pořádání zvláštních vlaků visí otazník.

Těšíme se na vás na našich akcích. Přijďte pobejt!

  • Vytvořeno dne .
  • Přečteno: 3760