Proměny důlní železnice

V areálu u železniční stanice Kořenov se již mnoho let nachází důlní železnice sloužící především pro děti. Dříve ji měl soukromý majitel, který s námi úzce spolupracoval, ale od Nového roku přešla přímo Zubačce.

Důlní železnici dostali na starost poměrně „noví“ členové, kteří jí proměnili téměř k nepoznání. Od dubna, kdy roztál sníh, se zde pravidelně ve svém volném čase scházeli a tvrdě pracovali. Areál původně nevypadal úplně nejlépe - válely se zde staré kolejnice, dráty, dařilo se zde úporným plevelům, do pokladny zatékalo… Nadšenci se to ale rozhodli změnit. Pokladna dostala novou střechu, celá se obkládá dřevem, jsou na ní umístěné důležité informace včetně provozního řádu… Změnilo se také nástupiště - to se zvýšilo a zpevnilo štěrkem. Mimo jiné je i vybaveno napodobeninou historických hodin. V celém areálu se povedlo vše uklidit a uspořádat, zbavit se plevelů a založit skalky s květinami a mnoho dalšího.

Může se zdát, že je již vše hotovo, ale opak je realitou. Čeká nás oprava krytých vagonků, zavedení elektřiny do pokladny, podbití výhybek, redukce odstavného kolejiště... V budoucnu bychom také chtěli vybudovat jezírko, které by sloužilo především pro zalévání květin a vkusně by doplňovalo krajinný ráz. V brzké době by se měla pořídit nádrž na dešťovou vodu, protože se s ní musí šetřit i u nás na horách.

Ještě je třeba zmínit, že vše, co se na důlní železnici vytváří, není zadarmo. Veškeré náklady se hradí pouze z jízdného našich návštěvníků - tedy Vás. Nejen proto si Vás velmi vážíme a děkujeme, že i díky Vám můžeme zkrášlovat naši malou důlní železnici. Budeme potěšeni, pokud se o naši práci přijdete přesvědčit osobně.

Fotografie Michael Doležal

576-01
576-02
576-03
576-04
576-05
576-06